Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kvartett misstänks för elektronikstöld

Fyra personer misstänks för stöld hos en hemelektronikkedja på Ingelsta. Sammanlagt stals varor för ungefär 9 000 kronor.

Norrköping2017-12-19 19:24

Det var strax före klockan 16 som polisen larmades till en elektronikbutik på Ingelsta. En väktare hade gripit en person för stöld.

– Mannen som gripits misstänks ha haft med sig tre medhjälpare som agerat tillsammans. De anträffades på parkeringen av vår patrull. Männen är födda 1960. 1965, 1972 och 1989 och det som stulits är elektronikvaror för ungefär 9 000 kronor. Det är routrar, högtalare och hörlurar, säger polisens presstalesperson Åsa Willsund.

Efter förhör släpptes de fyra. I samband med förhöret hittades också narkotika på en av männen. Han är också misstänkt för ringa narkotikabrott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om