Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kuta & kör kommer till Norrköping

Carina Perenkranz ska spela fars med  Niclas Angerborn som gör huvudrollen, i mitten regissören Håkan Bäck  och enligt trion kommer de med en säker succé.
FOTO: PONTUS EKLUND

Carina Perenkranz ska spela fars med Niclas Angerborn som gör huvudrollen, i mitten regissören Håkan Bäck och enligt trion kommer de med en säker succé. FOTO: PONTUS EKLUND

Foto:

NORRKÖPING2004-02-09 06:00
Det ska bli alldeles förskräckligt roligt på Lillan igen.
Den här gången med föreställningen Kuta & kör som provats mycket noga på Linköpingspubliken. 30 föreställningar har det varit på Sagateatern. Och där skrattade dom i alla fall väldigt mycket!
Det säger Jippi kulturproduktioner som består av Niclas Angerborn som spelar huvudrollen, Carina Perenkranz som vi kan lita på efter olika framträdanden i Norrköping, Lars Olofsson och Anneli Stolt Rosell. Kuta & kör är en klassisk fars av typen missförstånd och ut- och inspringande genom dörrar och diverse överraskningar. Magnus Jönsson och Joacim Karlström med flera hör också till ensemblen.
Textförfattare är Ray Cooney, ("en genialt skriven text") och till och med i London där pjäsen gick hur länge som helst, skrattades det väldigt mycket. Fast på engelska då.
Premiär blir det 12 mars och det är redan bestämt att det bara ska bli tio föreställningar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om