Enligt utbildninsgdirektör Tommy Fabricius jobbar ekonomichefen på utbildningskontoret fortfarande kvar tills en ny person anställs.
- Hon har själv bett om att få kliva av arbetet hos oss och jobba vidare som ekonom någon annanstans i kommunen, säger Tommy Fabricius.
Krävande situationUtbildningskontoret utreder just nu möjligheten att lägga ner fem grundskolor.
- Det är förstås en rätt krävande situation för oss alla som jobbar med det här, säger han.
Tommy Fabricius fick minst sagt en rivstart som ny utbildningsdirektör i kommunen efter årsskiftet.
- Jag tror inte att det var känt, att situationen skulle bli som den blivit, när jag rekryterades.
Han har tidigare bland annat jobbat som rektor, skolinspektör i Stockholms stad, skolchef i Järfälla kommun och produktionsdirektör i Danderyds kommun innan han kom till Norrköping.
- Jag har även tidigare haft en del väldigt svåra ärenden som har varit krävande ur ledarskapssynpunkt.
Men innan har han inte haft ekonomiska uppdrag som varit av den här storleken.
Stora neddragningarFabricius konstaterar att både snabba och stora ekonomiska neddragningar nu krävs.
- Bidragande orsak till det här är en kombination av minskat elevantal, besparingar och att den ekonomiska uppföljningen inte har varit tillräckligt god, säger Tommy Fabricius.
Du har inte blivit avskräckt från din nya tjänst?
- Nej. Det finns väldigt mycket som är bra och jag träffar ständigt positiva, drivande och kompetenta medarbetare och inte minst många glada och nöjda elever.
Tungt med StrykbrädanTommy Fabricius håller med om att det känns extra tungt att åka runt på föräldramöten för att prata om skolnedläggningar samtidigt som miljonerna i den skandalomsusade ombyggnaden av Strykbrädan bara rakar i höjden.
- Jag är inte särskilt insatt i sakfrågan. Men jag tror att vi alla som jobbar inom kommunen tycker att det är tråkigt. Det handlar ju om skattepengar, som förstås skulle kunna användas bättre, säger Tommy Fabricius.