Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kraftig villabrand i Lindö – huset gick inte att rädda

SOS larmades om en villabrand på Travbanevägen i Lindö på torsdagskvällen. Räddningstjänsten ryckte ut med flera enheter men huset gick inte att rädda.

SOS larmades om en kraftig brand i en villa på torsdagskvällen. Villan gick inte att rädda.

SOS larmades om en kraftig brand i en villa på torsdagskvällen. Villan gick inte att rädda.

Foto: Ulf Wigh/Wighsnews

Norrköping2022-06-23 20:21

Det var vid klockan 19.24 som larmet om branden kom in till SOS. Lågorna slog då ut genom taket. Förutom räddningstjänst ryckte även polis ut och spärrade av ett stort område runt brandplatsen.

Johan Nordqvist bor ett stenkast bort från villan som började brinna.

– Det luktar rök i hela Lindö. Nu ser det ut som att räddningstjänsten har lyckats släcka branden men jag tror inte att villan går att rädda, säger han strax innan klockan 20.00.

En annan granne kunde följa brandens snabba förlopp.

– Jag hörde att det var glas som gick sönder, då gick jag ut för att se. Det stod någon med kvastskaft och slog in rutor, sedan tog det två minuter innan det var helt övertänt. Det var larm i huset som tjöt, säger han.

Många grannar hann inte stänga fönster eller ventilation, några tog fram vattenslangen för att klara sina egna fastigheter i den värmeutveckling som blev.

– Jag körde in bilen i garaget. När jag gick ut så hörde jag fem kraftiga smällar. Jag gick och tittade, då brann det i källaren. Sedan tog det bara någon minut till innan det var helt övertänt. Det är varmt och torrt nu, sa grannen Bertil Nilsson på Pampusvägen.

Ingen person ska ha kommit till skada i samband med branden. Det meddelar räddningstjänsten vid klockan 19.55. Däremot kommer villan att totalförstöras, enligt Lennart Ågren, vakthavande befäl.

Räddningstjänstens prognos är att man kommer att arbeta på platsen i minst tre timmar. Det finns ingen risk för spridning till närliggande byggnader, enligt räddningstjänsten.

Lennart Ågren meddelar att man inledningsvis valde att utrymma de närmaste fastigheterna på grund av den kraftiga rökutvecklingen.

– Men nu har det minskat betydligt. Det är inga synliga lågor längre. Huset har mer eller mindre rasat ihop, allt är i en hög. Vi ryckte ut med två stationer men troligen kommer vi kunna minska på bemanningen inom en halvtimme, säger han vid klockan 20.30.

Polisen var vid 21-tiden fortfarande kvar vid brandplatsen med flera resurser.

– Vi ställer upp oss strategiskt så att räddningstjänsten ska kunna arbeta ostört, säger polisens presstalesperson Dennis Johansson Strömberg.

Han fortsätter:

– Vi är även där med drönare. Det använder vi för att fotodokumentera brandplatsen, så ska vi senare titta på vad som har inträffat.

Har ni någon brottsrubricering?

– Ingen som jag vet om, vi behöver jobba mer med ärendet. Men vi får kommunicera det senare när vi har alla detaljer., säger Dennis Johansson Strömberg.

Natten till fredag kunde en man, i 40-årsåldern, gripas. Misstänkt för grov mordbrand i samband med händelsen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!