Kovändning - Pub Wasa får tillbaka sprittillståndet
Wasa och Tegelvalvet får tillbaka sitt serveringstillstånd. Det beslutade länsrätten igår. - Vi har fått en upprättelse, säger George Malke på Wasa, bartender på Wasa.
Bolaget säger sig ha visat att skatteverkets utredning "inte är rättvisande" och att det "inte kan bedömas som sannolikt att bolaget undanhållit oredovisade intäkter."
Bolaget har fört fram att det varit orimligt att undanhålla intäkter på 2 till 2,5 miljoner kronor med hänsyn till att restaurang Wasa/Tegelvalvet då nyligen köpts och Camel byggts om och renoverats för 1,2 miljoner kronor.
"Rent djävelskap"
- Den visar att vi har blivit behandlade på fel sätt av kommunen. Det har varit ren djävulskap från kommunens sida. Det känns som rättvisa skipats, säger George Malke.
Att polisen har beslagtagit material från Camel efter branden har satt krogägarna i en svår bevissituation när alkoholinspektören begärt en inventeringslista för det årsskiftet 2002/2003 framhåller bolaget. Dessutom poängterar bolaget att det går efter brutet räkenskapsår och därför inte kunnat göra den inventering som inspektören krävt.
Sänkt vinstmarginal
Bolaget menar också att skatteverket gjort antaganden om bolagets inköpspriser och försäljningspriser utan att ta hänsyn till att bolaget marknadsförts hårt genom olika erbjudanden på mat och öl och på så sätt kraftigt sänkt sin nettovinstmarginal, vilket är branschpraxis och stöds av bryggerierna genom billigare priser.
Länsrätten skriver i sitt beslut: "Med beaktande av vad bolaget har anfört samt den skada som indraget serveringstillstånd kan medföra för bolaget, finner länsrätten att yrkandet om verkställningsförbud (inhibition) bör bifallas."
Det blev alltså inte alls så lång tid torrlagt på Wasa och Tegelvalvet som man kunde tro då länsrätten nyligen avslog ansökan om inhibition.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!