Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Körde MC med 2,48 promille

NORRKÖPING2009-05-26 16:41
En 37-årig MC-förare döms för grovt rattfylleri. MC-föraren, som förnekar att kan kört full, hävdar att han hällt i sig en flaska sprit efter att han kört omkull på motorcykeln för att dämpa smärtorna. Under rättegången uppgav 37-åringen att han inte hade druckit en droppe sprit när han satte sig på motorcykeln. Men när han körde omkull i Kolmården fick han så ont, att han beslutade att lindra smärtan genom att hälla i sig en halvliter starksprit. - Det tog någon minut att dricka det, sa 37-åringen.Enligt 37-åringen ska han därefter ha slängt petflaskan i diket. Någon flaska kunde dock inte poliserna som genomsökt området hitta.- De har antagligen slarvat, sa 37-åringen.Av analys framgår att 37-åringen hade en alkoholkoncentration i blodet på 2,48 promille.Tingsrätten bedömer mannens berättelse som osann och dömer honom till en månads fängelse.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om