Kommunen svänger om betonghindren i hamnen
Betonghindren i hamnen ska bort - men när?- Nu ska betonghindren nere i Norrköpings hamn bort och cykelvägen till Lindö öppnas igen, sa kommunens gatu- och parkchef Lars Hågbrandt igår. - Det ska dom inte alls, utan de ska vara kvar ännu ett tag, kontrar hamnchefen Bengt-Erik Bengtsson, när vi ber honom om en kommentar. Och det är ett beslut som är politiskt förankrat via kommunalrådet Eva Andersson (s).- Det är inte acceptabelt att en enskild person (Bengt-Erik Bengtsson) efter eget tyckande ska tillåtas spärra av vägar.Den upptrappning och intensitet i arbetet att hindra cyklister och gående från att kunna använda vägen är både obegriplig och mycket obehaglig.
De här betonghindren i Norrköpings hamn, som är till för att hindra cyklister till och från Lindö, ska bort,men när det sker är inte helt klart. FOTO: JANNE FORSBY
Foto:
- Båda två har rätt på sätt och vis. Betonghindren ska tas bort så snart som möjligt, men först sedan vi från kommunens sida satt upp en cykelgrind vid ut- och infarten mellan Sjötullsgatan och cykelvägen.Dessutom ska flaggvakterna på tågen informeras om cykeltrafiken.
Instängslas
- Längre fram kommer hela Sjötullsgatan att instängslas och en ny cykelväg byggas på utsidan av Sjötullsgatan. Då blir det tryggt och säkert för cyklisterna, samtidigt som hamnen kan fortsätta att utvecklas och expandera.
Betonghindren som stoppar all cykling mellan hamnen och Lindö har varit en stridsfråga en längre tid. Lindöborna kallar hindren för ´Berlinmuren´ och det har till och med gått så långt att Bengtsson blivit mordhotad via ett sms.
- Men för mig handlar det enbart om att skydda cyklisterna från olyckor, eftersom det är mycket järnvägstrafik och containertrafik i området framför cykelvägen, säger Bengt-Erik Bengtsson. Så jag vill inte ta bort betonghindren förrän Sjötullsgatan är instängslad och nya cykelvägen klar.
Lars Malmquist, sekreterare i Lindö Villaägareförening, är mäkta förgrymmad på betonghindren:
- Det är så fruktansvärt tokigt, att hamnchefen sätter upp betonghinder på mark som inte tillhör hamnen och som gör att vi inte kan cykla till och från Lindö på den här cykelvägen som använts i över 30 år.
Protestinlaga
Lindöbon Torsten Angervåg skriver så här i en protestinlaga:Även Lindöbon Ulf Jaensson är kritisk till betongfundamenten:
- Naturligtvis tycker jag inte om de grovheter och det hot som hamndirektör Bengtsson utsatts för, men det hela är mycket klantigt skött av kommunen och av hamnens ledning och dessutom olagligt.Det strider bland annat mot miljöbalkens föreskrifter.
- Så jag hoppas att vi åter snart kan utnyttja den vackra cykelvägen över ´Spången´ och att Norrköping ska göra skäl för sitt rykte som den vänliga cykelstaden, säger Ulf Jaensson.