När Thomas Walden på Ståhls Fastigheter AB presenterade programmet i går, började han med att visa en bild på marknadstorget för nio år sedan: en p-plats för bilar. Många arga röster höjdes: gör vad ni vill med torget, men rör inte våra parkeringsplatser. Hur det gick med det vet vi ju redan...
Kulturell mötesplatsFrån och med Kulturnatten 2007 har båda torgen fyllts med olika evenemang som lockat ut norrköpingsborna. I år fylls även torget "bakom Wera" med teater och har därför fått namnet "Teatertorget".
– Vi vill utveckla Knäppingsborg till en kulturell mötesplats för såväl musik och teater som mat, förklarar Thomas Walden.
SvensktoppenI det digra sommarprogrammet ryms mer än 70 akter och först ut är en debutant i sammanhanget. Den fjärde juni intar nämligen Sveriges Radio scenen med den direktsända regionfinalen av "talangtävlingen" Svensktoppen nästa.
– Det är andra gången tävlingen hålls i Norrköping. Att vara här i Knäppingsborg verkar fantastiskt bra, säger programledaren Mattias Lindholm.
Fem bidrag ska under kvällen bli ett. Vinnaren få en plats i finalen i Göteborg. Vinst där och en utmanarplats i Svensktoppen är given.
Hjälper gärna tillSommaren fortsätter sedan med jazz, rock, visa, teater och pop. Eva Lundgren Stenbom från GiG har satt ihop ett blandat program med lokala och regionala artister.
– Bland dem är nog Lisa Lystam, vår nästa bluesdrottning, mest namnkunnig, säger hon.
Eva tycker inte att det är några problem att hitta lika många kvinnliga och manliga artister, något bland annat Bråvalla fick kritik för förra året:
– De kan höra av sig om de behöver hjälp, hintar Eva.
Läs mer i onsdagstidningen, som även finns som e-tidning här på webben.