Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Knivrån mot Östra Tobak

NORRKÖPING: Östra Tobak på Vikbolandsplan rånades igår eftermiddag av en knivbeväpnad man.
- Det var en svart kniv med ett jätteblad, största sortens köttkniv, berättar kioskägaren Bassam Mikho.

Östra Tobak rånades strax före kl 14 av en knivbeväpnad gärningsman.Foto: Robert Svensson

Östra Tobak rånades strax före kl 14 av en knivbeväpnad gärningsman.Foto: Robert Svensson

Foto:

Norrköping2007-02-01 06:00
Det var strax före 14 på onsdagseftermiddagen som en lång och kraftig man i 30-årsåldern kom in i kiosken när ägaren Bassam Mikho stod i kassan.
- Han betedde sig först som en vanlig kund, men helt plötsligt tog han fram kniven och sa "hit med pengarna". Det var en svart kniv med ett jätteblad, största sortens köttkniv.
- Eftersom det är så litet utrymme stod vi ganska nära varandra. Man har ingenstans att ta vägen. Det kändes obehagligt och kom så oväntat.

Tänkte på mamma
Men allra mest rädd var Bassam Mikho att hans mamma skulle komma till skada. Hon fanns på plats i kioskens personalutrymme, men kom chockad kom ut och undrade vad som stod på.
- Hon var väldigt upprörd och jag var rädd att rånaren skulle göra någon utfall mot henne. Jag var tvungen att lugna dem båda. Nu är jag väldigt glad att hon är oskadd, säger Bassam Mikho ett par timmar efter rånet.
Gårdagens otäcka händelse blev en mardrömsstart för Bassam Mikho som bara för en månad sedan tog över kiosken av sin bror Moaffak Mikho.
- Jag har haft den i två och ett halv år och aldrig drabbats av rån, berättar Moaffak. Min bror har verkligen otur. Jag blev helt chockad när han ringde och berättade vad som hänt.

Flydde till fots
Säkerheten i kiosken ska nu ses över och Bassam Mikho överväger att installera övervakningskameror.
- Polisen frågade mig om det varit någon där tidigare som betett sig konstigt, men sådant är ju svårt att veta när man bar har ägt kiosken en månad. Jag känner ännu inte igen kunderna, säger Bassam.
Gärningsmannen flydde springande från platsen och uppges ha fått med sig en okänd summa pengar. Han var klädd i en svart jacka och bar på en påse.

Sökhundar
Polisen skickade flera patruller till platsen för att söka efter gärningsmannen. Sökhundar fick upp spår och man fann på eftermiddagen kläder i en soptunna på en innergård på Odalgatan som misstänks tillhöra gärningsmannen. Efter fyndet inleddes dörrknackningar i de näraliggande husen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om