Folkbladet uppmärksammade Ninos Chanko då han driver Facebook-gruppen Norrköping, som är en av de större grupperna i stan med sina drygt 42 000 medlemmar. Det är en del av motiveringen från Norrköpings kommun i valet av talare.
– Jag känner mig hedrad och innerligt glad att jag tilldelats äran och uppdraget att hålla vårtalet, säger Ninos Chanko.
Rösten är stolt och det märks att han är rörd av att få berätta sin historia för invånarna.
– Jag håller på och skriver, men det är långt ifrån klart. Det kommer handla om min kärlek till staden. Jag är född här och jag har bott här hela mitt liv. Jag vill sprida hopp och positiva tankar i talet, berättar Ninos Chanko.
Vad har du själv för relation till Valborgsfirande och vårtal?
– Det är en jätteviktig tradition. Det är viktigt att våra barn lär sig dem.
Han är entreprenör som driver både trafikskola och vårdföretag. Hans Facebook-grupp Norrköping är populär och har många följare. Han tror att gruppen genom vårtalet kan få fler följare, men det är inte det viktiga.
– Mitt fokus är att ha en plattform som är trevlig. Inte att ha många följare.
Hans mål med gruppen på nätet är samma som det han kommer ta upp i sitt vårtal.
– Jag vill att alla sträcker ut en hand till människor och hjälpa varandra. Hoppet är det sista man förlorar. Det är det jag vill förmedla, säger Ninos Chanko.
Valborgsfirandet startar 18.00 och vårtalet hålls 21.00. Därefter tänds brasan.