Uppdaterad version.
Han har varit tillförordnad vd ett tag, Karl Eklöf. Men från och med i dag tar han över som Stadiums nya permanenta ledare.
– Det här känns väldigt stort och ärofyllt. Jag ser verkligen fram emot att påbörja ett nytt kapitel för företaget tillsammans med alla fantastiska medarbetare, säger han.
Pappa Ulfs företagande har varit en stor del av Karl Eklöfs liv: "jag fick det genom modersmjölken, vällingen och vid frukostbordet" som han säger. Som elvaåring 1985 började han gå runt på stan med plakat och göra reklam för sportbutiken i Spiralen.
– Jag tänkte kanske inte redan då att det var det här jag skulle göra i livet. Men så blev det!
1993 började han jobba heltid i företaget och under sina 22 år har han hunnit skaffa sig en hel del erfarenhet. Han har bland annat varit butikschef, landschef för Danmark och försäljningschef. Sedan 2007 har han varit vice vd och ansvarig för Stadiums expansion. Att han "kommer från golvet" kommer synas i hans roll som ny vd, det är han säker på.
– Jag tror att det betyder mycket, man får en annan helhetsförståelse. Jag har varit där ute och förstår konsekvenserna av beslut.
Som vd kommer han att vara synlig i verksamheten.
– Senast förra veckan besökte jag tio butiker, och det kommer jag att fortsätta göra. Det är viktigt, och roligt, att vara ute. Visst blir det en del möten på kontoret, men jag vet att det är ute i butikerna som slaget står.
Karl beskriver sig som en enorm tävlingsmänniska och tänker att hans ledarskap kommer att märkas genom hans höga energinivå och passion för företaget.
Egenskaper han delar med sin pappa.
– Vi är lika på många sätt, det finns ett driv och en passion och kärlek till företaget.
Olikheterna ligger bland annat i intresset för, och kunskapen om, den moderna tekniken.
– Jag är ju uppvuxen med dator och it. Det är inte pappa. Ett företag som Stadium, där allt är automatiserat i dag, behöver det kunnandet. Men var sak har sin tid. Pappa gjorde en fantastisk resa fram till 2008. Han började med två anställda, och det är ju lite annat i dag.
I drygt två månader har Karl varit tillförordnad vd. När han nu tar klivet till vd, välkomnas han av styrelsen:
– Karl är väl införstådd med Stadiums möjligheter och utmaningar, han har ju bokstavligt talat växt upp inom företaget. Han är dessutom helt rätt person för uppdraget, säger Birger Lund, Stadiums styrelseordförande.
Karl Eklöf berättar att koncernledningen kommer att fortsätta vara stationerad i Norrköping.
– Det tycker vi är viktigt! Nu börjar en ny resa med alla medarbetare. Jag är jättestolt! säger han.