Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Julgransflygningen skjuts upp till tisdagen

Den sista julgransflygningen med SK 60 skjuts upp till tisdagen.

Den flygande julgranen väntas passera över Norrköping tisdag eftermiddag.

Den flygande julgranen väntas passera över Norrköping tisdag eftermiddag.

Foto: Emma Ödman

Norrköping2023-12-18 09:25

På grund av vädret skjuts Flygskolans sista julgransflygning med SK 60 fram till tisdag den 19 december. 

Orsaken: för låg molnbas längs flygsträckan under måndagen. Förutsättningarna för tisdagen ser bra ut med sol och blå himmel, skriver Luftstridsskolan på Facebook.

Efter starten i Linköping passerar den flygande julgranen Finspång 13:54, Norrköping 15:08, Linköping 15:14 och Malmen flygbas/Flygvapenmuseet 15:15.

SK 60 flög första gången 1963 och har varit i aktiv tjänst i det svenska flygvapnet sedan 1967. Men nu ska det tvåmotoriga jetflygplanet, som i generationer använts för att utbilda landets stridspiloter, pensioneras. Det ersätts av det tyska propellerplanet Grob 120TP, som i flygvapnet fått beteckningen SK 40.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!