35-åriga Johan Hultkrantz har haft sysselsättning på byggvarubutiken Ahlsell sedan januari i år. Tre dagar i veckan hjälper han till att plocka upp varuleveranser i butiken.
– Jag är deras förlängda arm. Eftersom jag är bra på siffror håller jag koll på etiketter och hyllnummer och ibland hjälper jag kunder som undrar var olika saker finns, säger Johan.
Johan är en av deltagarna i AKTEMA, kommunens dagliga verksamhet. AKTEMA vänder sig till de som har ett beslut om daglig verksamhet enligt lagen om stöd och service till visa funktionshindrade eller enligt socialtjänstlagen. Målet är att deltagarna ska få en sysselsättning som är anpassad efter deras intressen och stödbehov. Runt 200 personer är ute i sysselsättning via verksamheten.
– Jag upplever att företag är väldigt öppna för att ta emot våra deltagare. Man får ofta en dimension till i företaget. Vi har idag kontakt med ungefär 150 företag, det kan vara allt från caféer till snickerier och lagerarbete. Eftersom vi hela tiden får nya beslut enligt LSS och SOL så söker vi hela tiden nya företag och aktörer att samarbeta med. Just nu finns ett tiotal personer som väntar på att få komma ut i sysselsättning, säger Gunilla Nilsson, arbetslivskonsulent på AKTEMA.
Sysselsättningsgraden är individanpassad. Det kan röra sig om några timmar i veckan eller hela arbetsdagar. Det händer också att sysselsättningen i förlängningen leder till en anpassad anställning. Då hjälper AKTEMA till med kontakten till Arbetsförmedlingen.
– Vi finns med hela tiden för att anpassa sysselsättningen och hjälpa personerna att utvecklas efter sina förutsättningar. Man utför sina uppgifter i sin egen takt och det finns inga krav på prestationer, säger Ulrica Karlberg, arbetslivskonsulent på AKTEMA.
Johan började på VVS-avdelningen men jobbar nu även på elavdelningen. Från början var han på Ahlsell två gånger i veckan men det har nu utökats till tre dagar.
– Jag känner att jag utvecklas här. Men det är en sak i taget, det får ta den tid det tar. Vi ser oss som en familj här, man blir väl omhändertagen, säger Johan. Han får medhåll från handledaren Kicki Rudholm.
– Det fungerar väldigt bra, Johan är till en stor hjälp för oss. Det är även han som ser till att vi håller koll på tiderna, till exempel är det kaffe klockan två. Det är viktigt med rutiner och förutsägbarhet för Johan, säger Kicki.