Nu har hovrätten sagt sitt i frågan om Cajsamördarens livstidsstraff. Hovrätten fastställer tingsrättens beslut.
Den dömde Ipek har i sin klagan menat att det stök ha gjort sig skyldig till under den första tiden i fängelse var på grund av att han inte kunde språket och därmed kände sig frustrerad och ensam.
Det var i januari 2005 som Cajsa Jonsson var på väg hem från krogen och blev inlurad i Ipeks bil.
I domen fastslogs att Ipek våldtog henne och gjorde sitt offer medvetslöst genom ett kraftigt strypgrepp och sedan högg henne i halsen med kniv och slog en stor sten mot hennes huvud.
2006 dömdes han för mord och grov våldtäkt mot sitt nekande till livstids fängelse. Men 2015, efter tio år i fängelse, erkände han mordet men fortsatte att förneka våldtäkten.
Både tingsrätt och hovrätt har tidigare avslagit Ipeks ansökan om att få sitt livstidsstraff omvandlat till tidsbestämt.
– Högsta domstolen finner inte skäl att meddela prövningstillstånd. Hovrättens dom står därmed fast, skrev Högsta domstolen i sitt beslut i augusti 2014.
Hovrätten köper inte Tuncay Ipeks argument och väljer att fastställa domen. Rätten hänvisar till att det är väldigt hög risk att Ipek återfaller i grov brottslighet.