Inte helt nattsvart för jobben
En mörk bild, om än också med en viss ljusning. Så ter sig länsarbetsnämndens månadsrapport om läget på den östgötska arbetsmarknaden i januari.Positiva är att de lediga jobben fortsätter att öka. Låt vara från en högst blygsam nivå.
Det beror bland annat på, att konjunkturförstärkningen har i viss mån börjat beröra det privata näringslivet.
Men samtidigt är det återhållsamhet, som alltjämt gäller inom kommuner och landsting.
Telefonförsäljning
Särklassigt dominerande bland de lediga platserna är jobb som telefonförsäljare, som svarar för nära 500 av de 1.800 lediga jobben.
Starkt bidragande till de hyfsade januarisiffrorna är också de ca 300 säsongsjobb i Kolmårdens djurpark, som det nu söks folk till.
Därtill var antalet varsel om uppsägning färre i januari i år än i fjol; 215 varsel innebar 200 färre än för ett år sedan.
Så långt alltså i varje fall en viss ljusning. Men å andra sidan, och mycket negativt, så har det s k obalanstalet ökat med 2.100 personer jämfört med januari i fjol.
Obalanstalet, det är summan av de öppet arbetslösa och de som befinner sig i olika former av arbetsmarknadsåtgärder och således även de är utan arbete. På länsbasis noteras här en ökning från 17.349 till 19.445 personer, hela 12 procent.
Sjunkit, ökat...
Den rena arbetslösheten har sjunkit. Men desto mer har då antalet personer i arbetsmarknadsåtgärder ökat.
Långtidsarbetslösheten har sjunkit något. Även här anges som huvudförklaring, att fler har börjat på något arbetsmarknadsprogram.
Norrköping har fler nyanmälda lediga platser än Linköping, 898 mot 483. Här är det ju då framför allt djurparken, som gör skillnaden.
Jämfört med övriga länet har Norrköping, i vanlig ordning, dåliga siffror.
Arbetslösheten uppgick till 4.858 personer, antalet personer i program till 2.378. Summa 7.234 i obalanstalet, vilket är hela 9,1 procent av befolkningen i arbetsför ålder.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!