Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

<I>Norrköping runt:</I> Hongkong-TV på Norrköpingsbesök ? och igår började många barn skolan

NORRKÖPING
Idag känns "Norrköping runt" nästan som "Jorden runt". Vi träffade nämligen tre TV-anknutna människor, som kom ända från Hongkong för att göra studiebesök på tre av Norrköpings förskolor, inför ett kommande TV-program borta i Hongkong.
Om det berättar vi idag, där vi också kollar läget hos eleverna i en av de nya förstaklasserna, närmare bestämt i Gustaf Adolfsskolan.

Enhetschefen Ann-Kristin Källström-Sundgren, till höger, informerar representanterna för TV-bolaget från Hongkong om Armbandets förskola. Till vänster sitter Anders Nelsson, med svenskt påbrå och bredvid Ann-Kristin står TV-producenten Mei Yu Ka och lyssnar.
FOTO: JANNE FORSBY

Enhetschefen Ann-Kristin Källström-Sundgren, till höger, informerar representanterna för TV-bolaget från Hongkong om Armbandets förskola. Till vänster sitter Anders Nelsson, med svenskt påbrå och bredvid Ann-Kristin står TV-producenten Mei Yu Ka och lyssnar. FOTO: JANNE FORSBY

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2003-08-19 00:00
En i TV-teamet från Hongkong var Anders Nelsson, med svenska rötter och som kunde prata svenska.
- Jag kan lite än, fast jag bott i Hongkong i 50 år, berättade han för Folkbladet.

<B>? Hur hamnade ni i Norrköping och förskolorna Armbandet, Svanen och Focken?</B>
- Från början handlade det om att Hongkongs största TV-kanal skulle göra ett reseprogram om Sverige (typ När och Fjärran) och sökte olika inslag på internet.
- Då hittade vi information om Armbandet som vi tyckte var så intressant att vi ville göra ett studiebesök här och mycket talar för att just Armbandet kommer med som ett inslag i vårt TV-program, säger Anders Nelsson.

<b>Suströmming också</b>
- Vidare har vi på gång ett inslag om Öresundsbron, om mat och då bland annat specialiteten surströmming.
- Så nu åker vi runt och gör en förstudie och kommer sedan tillbaka i september och filmar. Sedan sänds programmet om Sverige i Hongkongs TV någon gång i december-januari, skulle jag tro.

<B>? Enhetschefen Ann-Kristin Källström-Sundgren var mycket entusiastisk till besöket.</B>
- Vi har haft många studiebesök här, men TV-folk ända från Hongkong känns alldeles speciellt och det är bara att hoppas att vi får vara med i TV-programmet framöver och få göra lite reklam för Sverige.
- Jag har också berättat att vi ska börja med chigong här och att vi tidigare haft besök här på Armbandet av 27 människor från Hongkong på ett tidigare studiebesök.
TV-producenten Mei Yu Ka var mäkta imponerad av Armbandet:
- I Hongkong är förskolorna ofta inträngda bland höghus, men här är det stora ytor, nära till skogen och en mycket fin atmosfär mot våra dagis och förskolor.

<B>Första skoldagen</B>
Igår var det första riktiga skoldagen för många sjuåringar i Norrköping. Folkbladet hälsade på hos klass 1 B på Gustaf Adolfsskolan:
- De här barnen kommer från sexårsverksamheten här på skolan, så de vet lite om skolan, men det är nu skolan börjar mer på allvar med läs- och skrivövningar i första hand, berättar läraren Agneta Enzell som själv också kände sig som ny, på sätt och vis:
- Jag lämnade en sjätteklass i fjol, som jag hade haft i sex år, för att nu börja om med en förstaklass igen och det känns lite speciellt.
- Bara det här att gå från killar på 1,90 i sexan till småbarn igen, känns lite omvälvande, log Agneta Enzell. Och att jag bara har 12 elever i klassen känns också mycket positivt.
Barnen själva såg inte ut att ha något emot skolstarten:
- Det här ska bli kul. Både att lära sig skriva och räkna men också att få rita ibland, som Theo Andreadis uttryckte sig.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om