Inga nya pengar till åklagarna
NORRKÖPINGSituationen på åklagarkammaren i Norrköping är fortsatt bekymmersam, med tjänster som inte återbesätts. Några nya pengar kommer inte i regeringens budget. Enligt chefsåklagare Torsten Angervåg kommer man nu att tvingas prioritera bland arbetsuppgifterna, med följd att t ex stöldärenden läggs på hög.
- Regeringens budgetförslag får konsekvensen att vi inte kommer att kunna återbesätta de här tjänsterna nästa år.
<b>Måste prioritera</b>
- Vi måste därför se över hur vi ska prioritera arbetsuppgifterna.
Torsten Angervåg befarar att man måste lägga ärenden på hög.
- Jag tycker att det är allvarligt. Dels är det människor som är misstänkta för brott som får vänta länge på beslut. Också de som drabbats av brott får vänta längre. Det är mycket olyckligt.
- Idag har vi väldigt bra resultat, framför allt i Norrköping, när det gäller genomströmningen, idag ligger det på under en månad.
Men den positiva utvecklingen har börjat vända.
- Jag befarar att utvecklingen går åt helt fel håll, säger Torsten Angervåg.
- Det sliter väldigt hårt på medarbetarna. Samtliga jobbar med en arbetsvecka som inte är acceptabel. Det är en väldig press på åklagarna.
Förutom att Torsten Angervåg är bekymrad över hur det påverkar personalens hälsa så handlar det också om ett rättssäkerhetsproblem. Risken ökar för att åklagarna ska göra misstag.
- Vi får inte göra fel i vår yrkesutövning. Det går ut över andra människor.
Polisen får ökade resurser för att bli effektivare och för att fler ska lagföras, samtidigt som man lägger på åklagarna mer samarbete och ansvar för att öka kompetensen inom polisen. Den ekvationen går inte ihop, säger chefsåklagaren.
- Jag är besviken på att politikerna inte ser till helheten.
- Ju fler åklagare man har desto effektivare förundersökningsledare får man när det gäller grova brott, t ex våldtäkt och rån, säger Torsten Angervåg.
Åklagare är också förundersökningsledare när det gäller unga gärningsmän och offer, familjerelaterat våld och barn som utsätts för övergrepp.
- Det är de bitarna vi får prioritera.
- När vi har prioriterat det har vi inte mycket kraft och resurser över till annat.
Det som får vänta är t ex stöldärenden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!