Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Inbrottsräd i Lindö

Två bostäder blev utsatta för inbrott, på nästan exakt samma sätt.

Norrköping2014-02-13 00:58

När villaägarna på Du Rietzvägen i Norrköping kom hem vid sjutiden på onsdagskvällen märkte de att någon varit inne i deras hus. Tjuvarna verkar ha tagit sig in genom altandörren. Det är oklart vad som stulits.

Två timmar senare var det dags igen. Ett nytt inbrott i samma område.
Ett vaktbolag var först på plats vid bostaden på Östanvägen i Norrköping, de kontaktade polisen som skickade ett stort antal patruller som med hundar sökte igenom området. Vid elvatiden samma kväll var ingen gripen för något av brotten.

Polisen misstänker att det kan vara samma gärningsmän som brutit sig in i de två bostäderna.

- Ja, det känns som det. Det verkar som att det är utfört på precis samma sätt på båda ställena, säger stationsbefälet i Norrköping Fares Dawoud.

Polisen vänder sig nu till allmänheten för att få in tips, den som har sett något misstänkt kan höra av sig till 114 14.

I polisens folder "Om hur du skyddar dig mot inbrott i bostad" ger de tips på åtgärder som kan förhindra att tjuvar hälsar på:
- Se till att bostaden ser bebodd ut, använd timer på lampor och radio. Det gör det svårare att avgöra om någon är hemma eller inte.
- Vid de flesta inbrott i villor och radhus tar sig tjuvarna in genom fönstret, altandörren eller källardörren. Det kan förebyggas med godkända lås på samtliga dörrar och fönster.
- Ta hjälp av auktoriserade återförsäljare och installatörer när det gäller lås och larm.
- Förvara redskap och verktyg så de inte kan användas för att ta sig in i bostaden. Stegar bör låsas fast.
- Undvik att ha värdesaker liggandes synligt i bostaden.
- Inventera dina värdesaker, spara kvitton, skriv ner tillverkningsnummer och dokumentera gravyr på smycken. På det sättet kan polisen spåra gods som hittas hos misstänkta personer.

- Tänk på att tjuvarna kan läsa på din Facebooksida att du är bortrest, eller lyssna på din telefonsvarare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om