Igår var det uppåt i Hageby
Med pompa och ståt och konfetti invigdes igår nya förskolan Önskestjärnan i Hageby. Den första nya förskolan på 15 år i Norrköping och till en kostnad av hela 21 miljoner kronor. Därav dock nästan 12 miljoner i försäkringspengar från Portlåset som brann ner för tre år sedan.
Med ballongerna i högsta hugg, är här ett gäng barn och personal på väg till invigningen av Norrköpings nya förskola Önskestjärnan.
Foto:
- Bland annat har vi delat upp byggnaden i sex olika avdelningar som kan ändras var för sig, berättade Li Teske som överlämnade en gästbok som present till förskolan, något som de själva önskat sig i inflyttningsgåva.
<B>+ Varför byggdes inte nya förskolan upp på den mark som nedbrunna Portlåset tidigare låg på närmare Söderleden utan istället på andra sidan Hageby Centrum?</B>
- Den marken där Portlåset låg är nu prioriterad för den spårväg som eventuellt ska dras till Hageby och Navestad.
Eget kök
Invigningen omfattade bland annat ett färgglatt ballonguppsläpp upp mot himlen av de 100 barn som just nu är inskrivna, musikunderhållning av gruppen Exist från Frinavet i Navestad, clowner, glass, saft och tårta och sedan pannkakor till lunch av kokerskan Anneli Tuomi från förskolans alldeles egna tillverkningskök.
- Det är underbart att vi har ett eget tillverkningskök, framhöll Gunilla Wahlberg som tillsammans med Birgit Karlsson basar över den nya förskolan och dess sex avdelningar Myran, Humlan, Trollet, Grodan, Masken och Kotten.
- Och jag vill gärna berömma arkitekten Elisabeth Manfred för den jättefina trädgården med bland annat utomhusteater och utnyttjande av naturen runt omkring och även Lena Josefsson, som gjort idéskisserna till själva huset.
Invigningen fortskred allt medan solen sken och vädret var på sitt allra bästa humör. Och bland alla gratulanterna märktes Lars-Åke Edvardsson, chef för utbildningskontoret och många representanter från förskolor och skolor i närheten, bland annat Vrinneviskolan och Hagebyskolan.
Namnet Önskestjärnan hittades för övrigt på av unge Kevin Dykow, som dock inte går på den nya förskolan.
- Han har börjat på Smedbyskolan, men vid ett studiebesök här tidigare kom han på namnet, genom att han tänkte att den här nya förskolan var allas önskan efter Portlåsets brand och så tyckte han de nya byggnaderna såg ut som en stjärna och då blev det Önskestjärnan.