"Hundar dör i värmen"
Hunden lämnades mitt i solen och utan vatten i flera timmar.Till slut larmades polis - först då dök ägaren upp.- Jag blir så arg. Hunden kan ju dö, säger Per-Olof Gelland, ägare av Pp:s Hund & Katt Kompani.
Det var i går eftermiddag som polisen kallades till ett café i centrala Norrköping. Utanför hade en hund suttit fastbunden i solens hetta i flera timmar.
En patrull åkte dit, men hann inte fram. Ägaren hade precis hämtat sin hund.
- Det var synd att han kom undan. Han skulle haft sig en rejäl utskällning, säger Birgitta Gustafsson, stationsbefäl vid polisen i Norrköping.
Per-Olof Gelland äger Pp:s Hund & Katt Kompani i Skarphagen och har varit aktiv i Brukshundsklubben sedan 1981. Han får ofta höra talas om hundar som tvingas lida i värmen.
Djurplågeri
- Att binda fast en hund mitt i solen, utan tillgång till vatten och skugga är djurplågeri. Det tar bara ett par timmar innan hunden blir uttorkad och riskerar att dö, säger han.
- Det är nästan lika illa som att låta hunden sitta i en varm bil. Kan man inte se till att hunden mår bra är det bättre att lämna den hemma. Människor som inte förstår det borde inte ha hund.
De senaste åren har flera fall där hundar dött av uttorkning uppmärksammats.
Skugga och vatten
- Folk borde ha lärt sig. I dag finns inga ursäkter för att lämna en hund i värmen. Det är lätt att ta med en flaska vatten och leta upp en skuggig plats. Har man bil kan man ha en grind för bakluckan så att hunden få in svalkande luft, säger Per-Olof Gelland.
- Hittar man ingen skuggig plats att parkera på får man sätta för fönstren. Om man har en bil där grindar inte passar finns det speciella fläktar att köpa.
Han berättar också om det allra senaste.
- I år lanserar en slags filt som man blötlägger och sedan lägger i frysen. Den tar man sedan med sig och lägger under hunden. Den fungerar som en avkylare.
Om något ändå händer är snabb avkylning det bästa sättet lindra symptomen, till exempel att låta hunden bada i kallt vatten.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!