Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hotade kvinnan med pilbåge – åtalas

Mannen höll upp en pilbåge mot kvinnans huvud samtidigt som han dödshotade henne.

Mannen anklagas för att ha dödshotat en kvinna med en pilbåge.

Mannen anklagas för att ha dödshotat en kvinna med en pilbåge.

Foto: Arkivbild

Norrköping2022-09-14 19:09

Händelsen ska ha inträffat den 28 mars förra året på en adress i centrala Norrköping och har nu lett till en stämningsansökan mot mannen som är i 50-årsåldern.

Rubriceringen från åklagaren är olaga hot, men mannen från Norrköping anklagas dessutom för misshandel av samma kvinna på ovan nämnda datum. Enligt åtalet har han både slagit och knuffat kvinnan som inte fick några allvarligare skador.

Efter att ha gjort polisanmälan ansökte hon om kontaktförbund för mannen. Detta avvisades dock av åklagare i Norrköping.

Han har tidigare dömts till skyddstillsyn för bland annat olaga hot och våld mot tjänsteman efter en händelse på en pub i Norrköping. Då dödshotade han två väktare och hotade att skada deras familjer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!