Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hon skrapade hem 100 000 kronor i direktsändning

Karina från Norrköping skrapade hem 100 000 kronor på Triss. "Pengarna finns det alltid hål att stoppa i", säger hon.

Karina skrapade fram 100 000 kronor under torsdagsmorgonen.

Karina skrapade fram 100 000 kronor under torsdagsmorgonen.

Foto: TV4

Norrköping2022-03-03 19:00

Under torsdagsmorgonen var det ännu en Norrköpingsbo som var i TV4:s studio för att skrapa på Triss. Den här gången var det golfspelade Karina som satte sig ned för att ta fram storvinsten. Efter att alla fälten var blottlagda stod det klart att hon vunnit 100 000 kronor. 

– Det var en jättehärlig upplevelse. Pengarna finns det alltid hål att stoppa i, vi har fem hus att hålla reda på och alltid någonting som behöver fixas, sa Karina och lade till att det kanske kunde bli någon golfboll också.

Lotten med tre tv-rutor som tog henne till tv-studion skrapades fram i januari och var köpt på Ica Maxi i Norrköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!