Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hökmark försökte höja temperaturen inför EU-valet

Socialdemokraterna är rädda för nya influenser, och för intryck från Europa. Men Margot Wallström, hon är i alla fall bra.
Framgick det, när moderaternas första namn i EU-valet Gunnar Hökmark höll torgmöte i Norrköping.

Gunnar Hökmark (m) gjorde sitt bästa för att intressera Norrköpingsborna för EU-valet.
FOTO: ROBERT SVENSSON

Gunnar Hökmark (m) gjorde sitt bästa för att intressera Norrköpingsborna för EU-valet. FOTO: ROBERT SVENSSON

Foto:

NORRKÖPING2004-06-09 06:00
Det hela gick, i vanlig ordning, av stapeln mellan Spiralen och Spiralen. Och intresset var, likaså i vanlig ordning, mycket lågt. Folk bara drog förbi, medan Norrköpings egen Jörgen Rundgren tappert försökte med den ena intresserade frågan efter den andra till sin partikamrat.
Gunnar Hökmark är EU-entusiast och menar att unionen banar väg för bättre miljösamarbete, kamp mot brottslighet osv osv. Att EU nu fått tio medlemmar till gör det ännu tacksammare att bekämpa "slavhandeln" - som Hökmark, medvetet undvikande modeordet "trafficking", talade om:
- För det är slavhandel som det handlar om.
Tjänstedirektivet, som tycks vara EU-valets stora fråga, det tycker Hökmark är bra.
- Framför allt för små och medelstora svenska företag. Vi kommer att få lättare att exportera våra kunskaper till länder som behöver dem.
Och mycket kan man, i varje fall enligt Hökmark, beskylla Margot Wallström för. Men hon tycker i alla fall att tjänstedirektivet är bra. Och det måste då, enligt Hökmark, också bevisa att de som svartmålar direktivet ifråga "i grunden har fel".
Wallström har därtill konstaterat att välfärden i en del avseenden är högre i andra europeiska länder än den är i Sverige. Också det tycker Hökmark är bra sagt.
Att somliga, såsom till exempel vänsterpartiet, tycker att Sverige ska lämna EU förvånade inte moderaternas förstanamn ett dugg:
- Miljöpartiet och vänsterpartiet säger nej till allt det gränsöverskridande. Kommunisterna har ju också alltid velat ha murar och taggtråd i stället för fria gränser.
Men det såg inte ut att vara just någon som reagerade på den rallarsvingen heller. Folk drog förbi och lät sig heller inte så gärna trugas på de flygblad, som annars tjänstvilligt tillhandahölls.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!