Hjälp henne hjälpa Nepal
Den 14 november reser Bea Dahl till byskolor i Nepal. Med sig vill hon ha skolmaterial men har hittills inte fått så mycket. Nu vänder hon sig till Norrköpingsborna och ber om hjälp att få ihop 20 kilo mindre block och pennor.
Hjälp mig. Det ber Bea Dahl på Hagskolan som den 14 november reser till Nepal. Där ska hon besöka en flyktingskola och fem byskolor och gärna lämna paket fulla med block och pennor som det är mycket ont om i Nepal. FOTO: ANITA KJELLBERG
Foto:
- Det är ofta mycket fattigt men barnen har en enorm glädje och sammanhållning och är långt ifrån så stressade med olika aktiviteter som många svenska barn är idag.
Den 14 november packas resväskan igen. Den här gången är det till Nepal där Bea ska besöka en flyktingskola och fem byskolor. Till flyktingskolan har hon med sig engelskaböcker men till byskolan vill hon ta med sig block och pennor som de har mycket ont om.
Gråtfärdig
- Jag brukar vid mina resor ta med material och dela ut. Det är ett ögonblick av sådan glädje att det gör mig gråtfärdig att tänka på, förklarar hon.
Under någon vecka har hon försökt att samla själv men har inte lyckats så bra som hon velat. Och i går morse ringde hon Folkbladet för att få hjälp.
- Jag skulle vara så tacksam om folk kunde komma och lämna material i början av nästa vecka. Expeditionen på Hagaskolan kommer att ta emot från måndag till och med onsdag.
Under två veckor är Bea tillsammans med läkare, lärare och företagare från hela Sverige på rundresa i Nepal. Vid en sex dagar lång vandring ska hon lämna paket med material till fem byskolor.
- Den upplevelsen är så unik. Ett ögonblick av verklig glädje att överlämna paketen, ler hon och minns tidigare tillfällen.
I två och en halv vecka ska gruppen stanna i Nepal och leva och bo hos den vanliga befolkningen. UD har avrått Svenskar från att åka dit på grund av oroligheter i landet men Bea är inte så orolig. Hon är istället mer inriktad på vad hon mer skulle kunna göra för att hjälpa människor i andra länder.
- Jag vill hela tiden göra mer, som på Thapperska där man samlar in pengar till olika ändamål. Så skulle jag vilja arbeta på skolan också, konstaterar hon.