Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hård konkurrens om charterresenärerna

Skavsta flygplats i Nyköping startar lågpris-charter och konkurrerar med Norrköpings flygplats om charterturisterna:
- Framförallt satsar vi på charterturister från Stockholmsregionen, men även östgötar är välkomna om de vill flyga härifrån, säger Skavstas chef Dot Gade Kulovuori.

Skavsta utanför Nyköping ska börja med charterflyg igen - och på precis samma resmål som Norrköpings flygplats.Foto: Scanpix

Skavsta utanför Nyköping ska börja med charterflyg igen - och på precis samma resmål som Norrköpings flygplats.Foto: Scanpix

Foto:

NORRKÖPING2005-11-01 06:00
Man kommer att flyga på exakt samma destinationer som det finns från Norrköpings flygplats, det vill säga Turkiet, Mallorca, Kreta och Bulgarien.
- Vår statistik när det gäller resenärer idag visar att 40 procent kommer från Stockholmsområdet, 10 procent från Östergötland och lika mycket från Sörmland och resten är utspridda från andra områden.

Gratis p-plats
Skavsta har inte haft charterflyg sedan år 2000, när man lade ner den verksamheten på grund av dålig lönsamhet. Men nu tar man alltså nya tag - med lågprissatsning:
- En barnfamilj kan tjäna cirka 2.500 kronor på en tvåveckorsresa från oss jämfört med andra flygplatser, säger Dot Gade Kulovuori, och det beror på att vi erbjuder gratis långtidsparkering, vilket är värt drygt 700 kronor och inget flygtillägg, vilket ger en besparing på cirka 1.600 kronor under högsäsong i juli.
- Dessutom kommer vi att anordna en alldeles speciell check-in för familjer, som gör incheckningen snabbare för alla resande.
Men vad tjänar ni era pengar på som flygplats?
- Vi hoppas på många resande, eftersom dagens lågprisnivåer genererat ökad reslust hos svenska folket. Men det har varit ett givande och tagande i förhandlingarna mellan oss på flygplatsen, researrangören och flygoperatören.
- Det hela slutade med att Fritidsresor i vår kommer att flyga fyra turer i veckan till Bulgarien, Kreta, Mallorca och Turkiet och ha hela 24 olika resmål totalt på dessa destinationer.

Satsar regionalt
Så här säger Marie Malmros på Fritidsresors informationsavdelning:
- Vi satsar alltmer på att flyga från regionala flygplatser och därmed se till att resenärerna får kortare resor till flygplatserna. Det är därför som vi nu även satsar med charter på Skavsta parallellt med att vi givetvis fortsätter på Arlanda och i Norrköping med vårt charterprogram.
- Den ökade konkurrensen bör ju komma resenärerna till del, via billigare resor och när det gäller Skavsta har vi ju via en dialog med flygplatsledningen fått till stånd gratis parkering och inget flygtillägg för charterturisterna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om