Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Här växer ett nytt bostadsområde fram

Lundby växer. Det planeras för närmare 70 nya bostäder i området och i torsdags inleddes byggnationen.

I torsdags var det byggstart för de nya hus som ska byggas i Lundby. Totalt planeras det för närmare 70 bostäder i området.

I torsdags var det byggstart för de nya hus som ska byggas i Lundby. Totalt planeras det för närmare 70 bostäder i området.

Foto: Henrik Jonsson

Norrköping2020-02-24 06:45

Det byggs som aldrig förr i Norrköping och det finns ett stort behov av nya bostäder.

Ett av många områden där det byggs nytt är Lundby. Området ligger nära stan, men erbjuder ända en känsla av landet.

De senaste åren har ett nytt villaområde växt fram där och bara ett stenkast därifrån, på andra sidan vägen, ska det nu byggas ytterligare bostäder. 

– Det har varit en stor efterfrågan på nya hus här. Det var lite segt med försäljningen i början men nu har det blivit jättepopulärt. Stommen i vår firma är från Vikbolandet och kollegan bor själv i Lundby så den här satsningen ligger nära till hands för oss, säger Daniel Karlfeldt, delägare i Arkö Bostad, som är totalentreprenör. 

I torsdags var det byggsstart för den första etappen som innefattar 14 bostäder – två villor och sju parhus.

– Det kommer bli sex etapper totalt sett och marknaden får styra vad som byggs. Nu har vi sålt slut på etapp 1 och det har varit väldigt hög efterfrågan på just parhus så det är mycket möjligt att det är det vi kommer köra på framöver också. Det är ju som en villa, fast lite mindre och lite billigare. När du kommer utanför stan så finns inte så mycket blandad bebyggelse utan det är mest villor och det är väl därför efterfrågan på de här parhusen varit så hög, säger Daniel.

Totalt planeras det för omkring 70 nya bostäder i området och första inflyttning blir i augusti.

Det planeras även för en lekpark i området.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!