Här ska blomma i sommar
NORRKÖPINGGamla torgets stenöken ska blomma i sommar.I lördags kom konstnären Raine Navin och planterade lobelia.I en spiralformad rad lyser de blå blommorna.
Vattnar. Raine Navin vattnar sina lobelia på Gamla torget. Hatten, här blå, ibland röd, är ett slags kännetecken för konstnären. FOTO: ROBERT SVENSSON
Foto:
- Lobelian är en underbar blomma med sin blåa färg. Här har jag försökt få den att sväva över marken, att fritt finnas i luften.
Navin är känd för sina blomsterinstallationer. I Norrköping är det första gången, i Göteborg har han ordnat blomsterarrangemang flera gånger.
På Gamla torget kunde människor som kom förbi slå sig ner vid borden och se på hur lobeliaraden växte fram, kanske dricka en kopp kaffe, prata med konstnären och kanske vattna blommorna.
- Vi haft många besök, det är så roligt att få komma hit och träffa Norrköpingsborna.
Lobeliaraden upphöjd ett stycke över torgytan kompletteras med fem stora gräsbollar i olika delar av torget.
- Mycket vatten krävs för att få lobeliorna att växa, säger Navin. Jag hoppas Norrköpingsborna tar med sig vattenkannor när de passerar. Lobeliorna måste vårdas och vattnas ordentligt
- Är det inte underbart. Blått, svävande, ringlande fram över gatstenarna. Även ett helt stenlagt torg kan göras vackert med blommor och grönska.