Ett knappt dygn efter straffdramat mot Ryssland klev Gentrit Citaku och Linus Wahlqvist av tåget på centralstationen i Norrköping.
Där tog familjen emot med blommor och kramar.
IFK Norrköpings landslagsduo fick inte mycket sömn efter tisdagens bittra semifinalförlust.
– Tre timmar. Jag tänkte mycket på straffarna, det är svårt att varva ned efteråt, säger Linus Wahlqvist.
Som visade upp en iskall sida mitt i allvaret.
När den mållösa semifinalen skulle avgöras på straffar så försökte den ryske målvakten att få 16–åringen ur balans.
Tog chansen
– Vid slantsinglingen sa han något på ryska och puttade till mig, berättar Wahlqvist.
Som gav tillbaka med besked.
Chippen från elva meter seglade retfullt i mål medan Anton Mitryushkin låg i ena hörnet.
– Det var skönt att få sänka honom med en sådan straff. Jag sa att jag bara skulle lägga in den, men jag såg vid första straffen att han lade sig tidigt. Då tänkte jag att jag bara får den här chansen en gång. Det var helt sjukt att se den gå in, fortsätter Wahlqvist.
Till slut, efter 22 straffar, var det ändå Ryssland som fick jubla och gör upp om guldet mot Italien på fredag.
Sverige fick packa väskorna och åka hem.
Starkt kollektiv
Bittert på alla sätt – men även i nederlagets svidande stund så visade laget upp sin starka lagsammanhållning.
– Vi vinner som ett lag och förlorar som ett lag, menar Wahlqvist som spelade varenda minut under mästerskapet i Slovakien.
Gentrit Citaku matchades inte lika flitigt men assisterade till Sveriges mål i 1–1-krysset mot Österrike.
– Vi är bra som lag helt enkelt. Vi spelar som ett lag och kämpar för varandra, säger han.
EM-succén uppmärksammades på hemmaplan. Det både skrevs och snackades mycket om den svenska framgången.
Intresset lär inte avta när det är dags för VM i Förenade Arabemiraten i höst.
Större självförtroende
– Inte varje dag man åker dit, konstaterar Citaku med ett leende.
På ett individuellt plan så kommer IFK-spelarna hem med en ökad dos självförtroende.
– Det är klart att det stärker självförtroendet att veta att man spelar i ett Europas bästa landslag och håller på den nivån, säger Wahlqvist.