Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Här får SSU-basen stöd - tills vidare

SSU Östergötland stödde Ardalan Shekarabi (bilden) som ny ordförande för SSU - men hade ingen del i de underliga turer, som nu avslöjats. Alla uttalar sig nu försiktigt om den hastigt påkomna "affären".

Foto: Fotograf saknas!

NORRKÖPING2004-12-23 06:00
- Det är bra att det här undersöks grundligt och att vi går till botten med det, säger Johan Löfstrand. Numera riksdagsman, men vid tiden för ordförandevalet förra året ännu ordförande för SSU Östergötland.
- Men jag stödde Ardalan då, och jag tycker fortfarande att han är en jättereko kille.

Pengar fördes över
Det har framkommit - först genom Uppsala Nya Tidning - att ett antal SSU-distrikt som stödde Ardalan riggade ansökningar om bidrag till integrationsprojekt och sedan förde över pengarna till den fristående föreningen Forum Europa. Med syfte att ekonomiskt backa upp Shekarabi, samtidigt som föreningen hade egenskapen att ligga utanför SSU-revisorernas synfält. Shekarabi fick ett visakort knutet till föreningen.
En fråga bland många är, vad Shekarabi själv visste. Att ordförandekandidater får resa runt i landet på SSU:s bekostnad är i och för sig normalt, och distrikt som backar upp kandidaten brukar då stå för den kostnaden.
Men den här vägen genom ett bolag - nej, det är något som Sara Heelge Vikmång, Norrköpingspolitiker som också är förbundssekreterare i SSU, aldrig har stött på.

Lite omskakad
- Det låter som en tveksam väg och jag känner mig också lite omskakad.
Hon betonar att Ardalan Shekarabi är ångerfull och att förbundsstyrelsen heller inte uttalat något misstroende mot honom.
- Men jag blev mycket förvånad över uppgifterna, säger hon. Det är bra att alla oklarheter nu ska granskas.
Nuvarande ordföranden för SSU Östergötland, Christoffer Karlsson, kritiserar dem som "enbart baserat på obevisade påståenden i media" kräver Shekarabis avgång.
Men han säger att det hela nu måste utredas ordentligt - samtidigt som han också uttalar sitt förtroende för sin ordförande.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om