Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Han tar över efter Svedahl

Socialdemokraterna presenterade i dag sina gruppledare i kommunens nämnder och bolagsstyrelser. Det står bland annat klart att Roger Källs blir ny ordförande i Upplev Norrköping AB.

Roger Källs blir ny ordförande i Upplev Norrköping.

Roger Källs blir ny ordförande i Upplev Norrköping.

Foto: Susanna Beskow Norgren

NORRKÖPING2018-12-04 16:30

I början av veckan höll Socialdemokraterna ett representantskapsmöte där partiet utsåg sina ledamöter till nämnder och bolagsstyrelser.

På de ledande posterna syns en del välbekanta namn men även en del unga kandidater som nu tar sig an sina första tyngre nämnduppdrag.

24-åriga Maria Sayeler blir till exempel ordförande i byggnads- och miljöskyddsnämnden medan mer erfarna namn som Kikki Liljeblad och Olle Vikmång blir ordförande i utbildningsnämnden respektive vård- och omsorgsnämnden.

Noterbart är även att Olle Johansson, som varit ordförande i utbildningsnämnden den här mandatperioden, blir ny ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Roger Källs fortsätter som ordförande i socialnämnden men får också uppdraget som ny ordförande i kommunala evenemangsbolaget Upplev Norrköping AB efter Reidar Svedahl (L).

–  Jag tycker det ska bli roligt. Det är frågor som intresserar mig. Jag är själv en kulturkille så det ska bli spännande, säger Källs.

Det har varit ett minst sagt tufft år för Upplev Norrköping. Vd:n Magnus Nilsson har lämnat och bolaget gjorde en mångmiljonförlust i och med sommarens utställning Marvel Avengers Station som inte alls lockade så många besökare som väntat.

Så här ser Roger på utmaningen som väntar:

– Nummer ett är att Rådhus AB måste bestämma sig för om Upplev Norrköping ska vara ett aktiebolag eller inte. Det vill säga, ska man producera turistattraktioner och utställningar och så vidare. Om de bestämmer sig för att det ska vara det, då måste man vara beredd på att det ibland kan gå bra och ibland kan gå dåligt, precis som med alla andra företag. Just nu ser man över om det är något som inte varit rätt och riktigt, och om det är något som behöver ändras. Lagom till bolagsstämman i vår tänker jag mig att man har rett ut det där och då börjar man väl om en ny kula tänker jag.

Valberedningens förslag röstades igenom utan förändringar. Något som Teresa Carvalho, ordförande för Socialdemokraterna i Norrköping, är glad över.

– Det visar att valberedningens förslag var väl genomarbetat och innehöll en lagom blandning av erfarenhet och nytänkande. Det är viktigt att partiet kan förnyas och föryngras utan att vi tappar värdefull kunskap på vägen, säger hon i ett pressmeddelande.

Fakta

Samtliga (S) gruppledare i kommunala nämnder och styrelser:

Ordförande i Utbildningsnämnden: Kikki Liljeblad. Vård- och omsorgsnämnden: Olle Vikmång. Kultur- och fritidsnämnden: Olle Johansson. Byggnads- och miljöskyddsnämnden: Maria Sayeler. Socialnämnden: Roger Källs. Överförmyndarnämnden: Lena Wass. Valnämnden: Inger Petersson

Ordförande i Rådhus AB: Lars Stjernkvist. Hyresbostäder i Norrköping AB: Thomas Idenås. Upplev Norrköping AB: Roger Källs. Louis de Geer AB: Eric Stuart. Norrköping Airport AB: Håkan Liljeblad. Norrköpings Hamn: Hans Lundin.. Norrköping Visualisering AB: Teresa Carvalho. Norrevo: Lena Byström. Norra staden: Jessica Svensson. Norrköping Science Park: Eva Vikmång .Scenkonst Öst: Louise Malmström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om