Stadsmissionen som funnits i Norrköping i tre år gör det här återkommande i samarbete med Lundbergs Fastigheter. Tidigare har snällväggen kommit upp i december, nu har man valt den kalla och fattiga månaden januari som startmånad.
Wall of kindness, från början ett internationellt initiativ inom välgörenhet, belyser frågor om hemlöshet och ekonomisk utsatthet. Med uppmaningen ”Ge en jacka du har över - ta en jacka om du behöver" vill man ge medmänniskor möjlighet att slippa frysa under årets kallaste månader.
– Du kan hämta en jacka vid behov, eller lämna en för att bidra. Väggen innebär också ett starkt hållbarhetstänk - den är en symbol för att minska på allt slit och släng. Vårt uppdrag som Stadsmission är att skapa möjligheter för allmänheten att hjälpa till, och för företagen att involvera sig i sitt närsamhälle, säger Sanna Detlefsen, direktor vid Östergötlands Stadsmission.
På snällväggen kan man hänga basplagg, som jackor och mössor.
– Många människor som lever hemlösa har svårt att få varma kläder. Men det är klart att om det finns en sovsäck över som man kan hänga upp på de här krokarna så är det också fantastiskt bra. Var och en får använda sin fantasi och använda väggen till att ge.
– Det brukar vara förvånansvärt bra snurr på grejerna, berättar Detlefsen som gärna ser att alla använder väggen, då det också är ett miljötänk i det här. Man kan hänga dit ett plagg och byta till ett annat.
– Det är både för dem som inte har, men också för dem som vill leva cirkulärt, säger Sanna Detlefsen.
– Med Wall of Kindness vill vi göra det lättare för alla att med en enkel handling göra skillnad för människor som behöver det som mest. Hoppas att många passar på att komma förbi för att lämna varma plagg som man själv inte behöver, säger Emma Tördahl, centrumchef på Lundbergs Fastigheter.
Wall of kindness finns på plats till den 1 mars.
En nyhet är att Linköpings Stadsmission/Stadsmissionen i Norrköping nu blivit Östergötlands Stadsmission, ett namnbyte som ger en större tydlighet, då verksamheten finns i flera städer i länet.
En annan nyhet är att Stadsmissionen i somras köpte gamla Getå hotell och de intilliggande byggnaderna.
– Nu har vi avtal med Norrköpings kommun för återhämtningsplatser. Sedan ska vi bygga en plats för människor där de kan få nya livschanser på olika sätt, säger Sanna Detlefsen.