Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hämnd bakom mordhot mot åklagare och poliser

NORRKÖPING
En åklagare och flera poliser i Norrköping har utsatts för dödshot.
Hoten ringdes in till polisens ledningscentral i somras och uppges vara en hämnd för att en 22-årig man dömts till rättspsykiatrisk vård för grovt vapenbrott.
- Obehagligt och kränkande, säger åklagaren som vill vara anonym av hänsyn till sin familj.

Norrköping2002-12-06 00:00
Det var under semestertid, i juli i år, som dödshoten mot åklagaren i Norrköping ringdes in till polisens ledningscentral. Hoten gick ut på att åklagarens bil skulle sprängas i luften och att åklagaren skulle knivhuggas.
Hoten uppgavs vara en hämnd för att en 22-årig man dömts till rättspsykiatrisk vård för grovt vapenbrott.
Även två poliser, en som höll i utredningen kring 22-åringen och en som vittnade mot honom under rättegången, har hotats till livet.

<b>Utredning pågår</b>
Chefsåklagare Ulf Stålhane vid åklagarkammaren i Eskilstuna leder utredningen kring hoten mot åklagaren och poliserna. Han bekräftar endast att utredning pågår och vill inte gå in på detaljer.
Den hotade åklagaren, som vill vara anonym med hänsyn till sin familj, ser allvarligt på hoten.
- Jag tycker naturligtvis att det är obehagligt och kränkande, säger åklagaren till Folkbladet.

<b>Angripen i yrkesrollen</b>
Kränkande eftersom åklagaren blivit angripen i sin yrkesroll.
Obehagligt därför att 22-åringen antingen tillhör eller vill tillhöra det kriminella mc-gänget Outlaws.
- Han bekänner sig till de värderingar som den organisationen har, säger åklagaren och talar om hot och våld.
22-åringen har också samröre med personer inom den nationalsocialistiska rörelsen.

<b>Rymde från rättspsyk</b>
Den 29 oktober i år rymde 22-åringen från den rättspsykiatriska avdelningen i Vadstena där han då vårdades. I samband med rymningen knivhögg han vårdaren. Den hotade åklagaren fick inte vetskap om rymningen förrän senare.
22-åringen hade beställt en vapenattrapp och en kniv på postorder. När han i sällskap med en vårdare hämtat ut paketet och var på väg tillbaka till kliniken öppnade han paketet, knivhögg vårdaren flera gånger, hotade med vårdaren med vapenattrappen och försvann från platsen.

<b>Kvar i Vadstena</b>
22-åringen greps några timmar senare. Han var då fortfarande kvar i Vadstena. Han har uppgett att han inte ville vara kvar på rättspsyk i Vadstena, att avsikten var att "straffa ut" sig därifrån. Nu är 22-åringen förflyttad till Norrland.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om