Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Greps för sambohot

En man i 35-årsåldern sitter sedan den sena fredagskvällen gripen, misstänkt för att ha dödshotat sin sambo.

Norrköping2014-02-08 00:03

Enligt polisens länsvakthavande befäl, Torbjörn Lindqvist, ska mannen ha hotat kvinnan på en adress i Vilbergen.

Larmet om händelsen kom in till polisen vid 22.30-tiden på kvällen, och en patrull skickades till lägenheten, där man efter att ha pratat med parterna tog beslut att gripa mannen.

En anmälan har upprättats gällande olaga hot, och efter att den misstänkte mannen hört kommer åklagare ta beslut om han ska anhållas eller släppas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om