Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gråtande man gick till attack

En gråtande man attackerade polisen som ville hjälpa.

En man i 25-årsåldern attackerade polisen i Norrköping.

En man i 25-årsåldern attackerade polisen i Norrköping.

Foto: Johan Nilsson/TT

Norrköping2020-12-11 09:42

Det var strax efter klockan fem på fredagsmorgonen som en polispatrull stannade till på Albrektsvägen i Norrköping med anledning av en gråtande man som tycktes vara i behov av hjälp. 

När polispatrullen tog kontakt gick mannen, som är i 25-årsåldern, till angrepp mot en polis. Det blev därför färd till arresten där han kommer att förhöras under dagen, misstänkt för våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd och ringa narkotikabrott genom eget bruk, skriver polisen på sin hemsida.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!