Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gräsbrand uppstod i Vrinnevi

På lördagseftermiddagen larmades räddningstjänsten om en gräsbrand i Vrinneviskogen.

Norrköping2018-04-14 14:30

Larmet inkom vid 14.30-tiden. Det rök då från marken i närheten av skogen, mellan Vrinnevi motionscentrum och vägen. Flera personer ringde och larmade om att det brann. När räddningstjänsten kom till platsen rök det från marken på en yta av två gånger tre meter.

– Vad som fick det att ryka vet vi inte, vi åkte dit och släkte av det där och sen åkte vi hemåt igen, säger Mikael Kalered, inre befäl vid Räddningstjänsten Östra Götaland.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om