Det är ett av Östergötlands mest förorenade områden.
Om några år är tanken att det ska byggas nya bostäder där, men först måste marken vid Gasverkstomten saneras.
Under måndagen kom beskedet som Norrköpings kommun gått och väntat på, nämligen att projektet beviljas bidrag.
Naturvårdsverket går in med hela 105 miljoner kronor.
– Bidraget betyder mycket för projektet och för miljön. Framför allt så minskar det den kostnad som kommunen måste bära för att sanera Gasverkstomten. Vi hade behövt göra det här oavsett om vi hade fått bidrag eller inte och i vår budget hade vi räknat med att betala hela beloppet själva. Bidraget motsvarar 80 procent av den beräknade kostnaden, säger Wallin.
Var det mer än vad ni hade förväntat er?
– Ja, det är i alla fall mer än vad jag hade vågat hoppats på.
Vem som ska stå för saneringen är inte klart än men Wallin menar att de hoppas ha en entreprenör på plats redan i november och att arbetet kan komma igång innan årsskiftet.
Sedan tidigare har ett saneringsarbete redan gjorts vid Kolkajen i Inre hamnen. Det här blir nästa steg och nu är det ett betydligt mer omfattande projekt som väntar.
Föroreningarna går djupt ner i marken och förutom att schakta bort förorenade massor kommer även en ny teknik att användas.
– Den bygger på att man hettar upp marken så att man kan förgasa kolämnen. Det är en metod som inte använts så mycket i Sverige tidigare men som är vanlig i USA och Kanada. I Sverige har man framför allt schaktat bort föroreningar i mark, men kan man lösa det med sådan här upphettning så är det bättre för miljön och ur ett ansvarsperspektiv, att vi inte skyfflar bort miljöskulden till någon annan, säger Fredrik som räknar med att arbetet kommer ta ett par år.
Finns det några risker med att gå ner och rota i den förorenade marken?
– Det är klart att det finns risker men det är ingenting som jag ser skäl till att vi ska vara oroade för på förhand.
Beskedet om beviljat bidrag lämnades av länsstyrelsen i Östergötland och så här kommenterar nya landshövdingen Carl Fredrik Graf det hela:
– Nu skapas ännu bättre möjligheter att bygga bostäder. Vi åtgärdar en av våra värst förorenade platser samtidigt som vi slipper ta annan värdefull mark i anspråk för bostäder, som till exempel naturområden eller jordbruksmark.