Lundbergs Fastigheter har en "masterplan", som de själva kallar det, för hur de vill utveckla innerstan i Norrköping. De vill skapa ett levande centrum under en större del av dygnets timmar och verksamheterna i city ska vara mer upplevelsebaserade och inte enbart bygga på handel. Den satsning de nu presenterar är ett steg på vägen att förverkliga det.
Satsningen görs i samarbete med Social Eatertainment Group, ägare till bland annat restaurang- och nöjeskedjorna O'Learys och Harrys. Tillsammans går de in med 100 miljoner kronor till bygget, och etableringen väntas ge runt 100 arbetstillfällen.
– Det är otroligt kul att Lundbergs vill göra den här satsningen med oss. Det är verkligen en häftig resa som inleds här, säger Andreas Myhrman, vd på Social Eatertainment Group.
– Jag kan tillägga att det är en av de större satsningar som gjorts i bolagets historia.
Redan idag finns en O'Learys-restaurang i Norrköping, men det som ska inrymmas i Linden går inte alls att jämföra med enbart en restaurang. Lokalens yta är totalt på 2 800 kvadratmeter och erbjuder bland annat bowling, arkadspel, shuffleboard, dart och minigolf. Det kommer även finnas karaoke och nattklubb. Som kronan på verket blir en stor takterrass med bar på Linden, som förutom många soltimmar kommer att bjuda på artister och stand up bland annat.
– Det är en helt ostörd oas som inte har nyttjats på 70 år, den kommer att bli riktigt häftig.
Lokalen får en egen entré från Olai kyrkogatan och tar upp alla tre plan på Lindens kortsida.
– Jag vill understryka vikten av att det här är en flödesförändrare som aktiverar stadskärnan på ett bättre sätt än vad vi gör idag, säger Christian Claesson, regionchef Öst på Lundbergs, och nämner allt från barnkalas till pensionärsbowling och nattklubbsbesökare.
Att vi just nu befinner oss i en lågkonjunktur är inget som får företagen att tveka på investeringen.
– Det är roligt att kunna satsa när det är tufft, för det är det för många fastighetsbolag i dessa tider, men vi ser att det är ett sätt att fortsätta utveckla enligt den plan vi har. Den vill vi fortsätta att förverkliga, säger Jimmy Ekström.
– Det är samma sak från vår sida. Vi har starka ägare i ryggen som vill vara med på den här resan. Vi kommer att gasa och känner oss trygga med den här satsningen och det här samarbetet. Är det något man ska satsa på i tuffa tider så är det nöje, för då är man redo när det vänder, för det kommer att bli bättre, säger Andreas Myhrman.
Tanken är att omvandlingen av byggnaden ska börja efter sommaren. Det är enbart butiken TGR som berörs av ombyggnationen och flyttar längre in i gallerian. Övrig yta är redan tom. Ambitionen är att nöjesstället ska kunna öppna till nästa sommar. Driften kommer att skötas av franschisetagarna som bland annat driver Linköpings O'Learys.
– Det är inga rookies som kör utan de vet precis vad de gör. Det är betryggande.
Den nuvarande O'Learys-restaurangen i stan kommer när den nya etableringen öppnar att gå över till att heta Boston Grill.
– Det är ett systerkoncept med mer fokus på mat. Men man kommer att känna igen sig, säger Jonas Skepp, expansion manager på Social Eatertainment Group.