Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fullt med katter hela helgen lång

280 katter på lördagen, 340 på söndagen. Så såg programmet ut på kattutställningen.
Som den lokala kattföreningen Östkatten arrangerar vartenda år.

Anna Gertz med Jimin har vunnit många priser. Och det gick vägen den här gången också.
FOTO: ROBERT SVENSSON

Anna Gertz med Jimin har vunnit många priser. Och det gick vägen den här gången också. FOTO: ROBERT SVENSSON

Foto: Fotograf saknas!

NORRKÖPING2004-10-18 06:00
Utställningen gick av stapeln på Racketstadion. Och det ligger mycket jobb bakom, försäkrar oss Östkattens ordförande Mona Abrahamsson. Förberedelserna inleds redan ett och ett halv år före - vilket då alltså innebär, att arbetena med nästa år utställning redan måste vara igång.
Till det som måste göras i god tid är att vidtala domare. Det finns inte så många legitimerade sådana, och de kan också vara upptagna av uppdrag i Europa. Ja, faktiskt i hela världen.

Aldrig mer...
- Och varje gång man har ett sådant här arrangemang så tänker man att aldrig mer. Men redan efter ett par veckor vill man komma igång och jobba med nästa års utställning, säger Mona.
Alla katter får en bedömning, varvid frågan då är om det ska bli certifikat eller inte. Sedan tar domarna också ut en katt i från varje klass, för att tävla om Best in show.
Några sådana segrare korades på lördagen, då det handlade om perserkatter, exot, brittiska korthåriga, Burma- och Bengalenkatter m m.
Och på söndagen fick så skogskatter, Birma, siameser och, om man så får säga, bondkatter (fast den korrekta termen är väl huskatter) inta scenen..
En som åker på många kattutställningar är Anna Gertz från Stockholm, vars abessinierkatt Jimin vi såg få sitt certifikat. Han har, får vi veta, blivit Best in show sex gånger och är flerfaldig Scandinavian Winner, vilket ju låter fasligt fint.
Jimin hade också, man man så säger, grabben med sig. Jimin och lille Totte är nämligen far och son.
- Det har gått jättebra, och det är väl också därför som jag ställer ut så mycket, säger Anna Gertz.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om