Full rulle - men hur kom han till lägenheten?
Enligt ett vittne sågs 52-åringen vingla fram med sin bil på Söderleden i Norrköping en tidig måndagsmorgon i juni i år. Själv säger föraren att han åkt buss och spårvagn till lägenheten på Breda Vägen trots att motorn på bilen var varm. 52-åringen åtalas nu för grovt rattfylleri och grov olovlig körning.
En liten stund senare kommer 52-åringen ut ur porten med två hundar. Vittnet hävdar att det är samme man som kört bilen. Polisen följer med 52-åringen upp till lägenheten. 52-åringen säger att lägenheten tillhör en bekant och han är där för att rasta dennes hundar. Själv bor han i Östra Ryd, söder om Norrköping. 52-åringen är kraftigt berusad.
52-åringen förnekar brottet och säger att han åkt buss och spårvagn till lägenheten. Men när polisen visiterade mannen hade han bilnycklar i fickorna. Bilens motor var fortfarande varm, och på passagerarsätet låg en flaska med 50 centiliter hembränd sprit. Mannen saknar dessutom körkort.
Vid provtagning visade sig att mannens hade en alkoholkoncentration på 1,13 milligram per liter i utandningsluften. Det motsvarar ungefär en alkoholkoncentration på 2,26 promille i blodet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!