Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Frisörer kräver förändrat kollektivavtal

Frisörföretagarna är på väg att säga upp kollektivavtalet med Handels. Ob-ersättningarna är den stora stötestenen. Frisören Sylvia Christiernin förstår varför man eventuellt bryter samarbetet med Handels.

Foto: Robert Svensson

NORRKÖPING2014-01-15 09:02

– Rent generellt är jag för kollektivavtal men avtalet är ålderdomligt, saknar flexibilitet och har inte utvecklats med branschen. Det anser Sylvia Christiernin, som också sitter i styrelsen för Östergötlands frisörföretagare.

Inte råd

Det är främst reglerna som rör ersättning för obekväm arbetstid som arbetsgivarna vill ändra på. Efter klockan 18 på vardagskvällarna ska arbetsgivaren betala sina anställda ett påslag med 50 procent. På lördagar ligger lönepåslaget på 100 procent efter klockan 13.

– Alla som arbetar på vår salong har erbjudits anställning men har valt att hyra stol istället. Med en familjesituation där man har barn varannan vecka eller en partner som jobbar oregelbundna tider är en anställning med rådande ob-regler väldigt begränsade, konstaterar Sylvia.

Våga anställa

Enligt Sylvia tar det minst tre år för en frisör att bygga upp en kundkrets, därför tycker hon att det vore önskvärt om nyutbildade skulle ha en lägre grundlön kopplat till en högre provision.

– Det skulle fler våga anställa, tror Sylvia.

Hon är rädd för att rådande kollektivavtal kommer att leda till att antalet anställda frisörer minskar.

– Det kommet att bli svårt för frisöreleverna när de inte kan hitta salonger som kan ta emot dem, säger hon.

Läs hela artikeln i dagens tidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om