Brabo utvecklar tillsammans med Obos området Torsviken, ett naturnära område längs Bråviken i Norrköping där gammal bebyggelse från tidigt 1900-tal möter modern arkitektur.
Som ett första steg i Brabos utveckling av Torsviken har en av de gamla villorna med utsikt mot havet i Bråviken nu genomgått en totalrenovering. Huset är på totalt 211 kvadratmeter och ligger ute för försäljning. Utgångspriset är 5 950 000 kronor.
Villan som är till salu har tidigare fungerat som kontor och bostad för växeltelefonister i området, under tidigt 1900-tal.
Torsviken ligger två mil nordost om Norrköping och två kilometer väster om Kolmården station i Krokek. Det anrika Kolmårdssanatoriet är byggnaden som sticker ut mest i Torsviken. Det invigdes 1918 och ritades av arkitekt Ernst Stenhammar, känd för att ha ritat bland annat vinterträdgården i Grand Hôtel Royal och Centralpalatset vid Tegelbacken i Stockholm.
Sanatoriet är uthyrt till och med maj 2023, därefter planeras det för bostäder eller annan verksamhet i byggnaden.
Sanatoriet har med tillhörande bebyggelse i form av läkarvillor och andra personalbostäder från tidigt 1900-tal länge utgjort bebyggelsen längs med Torsvägen i Torsviken. I dag är utbyggnaden av området i full fart. Obos har sålt slut på sin första etapp Brf Trivsamheten med 18 radhus och parhus och har även påbörjat försäljningen av sin nästa etapp Brf Skogspromenaden samt separata villatomter.
När Brabo och Obos är klara med sin utbyggnad kommer det nya samhället att bestå av cirka 300 bostäder i form av villor, radhus och lägenheter.
– Vi omvandlar Torsviken till en barnvänlig, trygg och trivsam trädgårdsstad nära både natur och samhällsservice. Den gamla bebyggelsen bevaras för att integreras med de nya husen på ett hållbart och smakfullt sätt, säger Patrik Ericson, affärsutvecklingschef på Brabo, i ett pressmeddelande.
I sanatoriet finns i dag Kolmårdsanstalten, som lämnar fastigheten i vår. "Det är ännu inte klart vad huset kommer att innehålla och vi tittar nu på olika möjligheter som kan stärka området. En möjlighet är bostäder, men det kan också bli någon verksamhet. Vi vill skapa ett innehåll som bidrar positivt till det nya samhälle som växer fram i Torsviken och det befintliga samhället i Krokek", skriver Ericson i ett mejl till Folkbladet.