Stig Hellerström var Norrköpings tradsträdgårdsmästare under 34 år och var bland annat upphovsman till den kända Kaktusplanteringen. Han engagerade sig mycket i stadens parker och utformade även Skulpturparken bakom konstmuseet.
– Stig Hellerström var även en viktig person i Naturskyddsföreningen och var ordförande i många år, säger Stefan Arrelid.
– Han hade stort inflytande och värnade både om stadens gröna områden och naturen utanför staden.
Stig Hellerström gick bort 2019 och nu tycker Naturskyddsföreningen att hans gärning borde uppmärksammas mer. Detta genom att låta honom ge namn åt Skulpturparken. De har nu lämnat ett förslag till kommunstyrelsens namnberedning om att ändra namnet till Stig Hellerströms park.
– Det finns en underton hos kommunen att den inte används och är okänd. Och nog kan det ligga något i det. Men samtidigt finns ett sådant syfte, att man ska kunna sätta sig där och få ro och iaktta skulpturerna, säger Arrelid.
Skulpturparken var till nyligen hotad då kommunen ville bygga ett nytt stadsarkiv på platsen. Planerna möttes av hård kritik från allmänheten och från politiskt håll gick man till slut ut med att Skulpturparken skulle bevaras.
– Det var jätteviktigt för oss. Vi tycker överhuvudtaget det är viktigt att vi inte tar bort det gröna vi har, för det är svårt att återskapa sånt som man tar bort. Och den här parken har särskilda kvaliteter.