Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Förenings förslag: Byt namn på Skulpturparken

Naturskyddsföreningen föreslår att Skulpturparken bakom Norrköpings konstmuseum byter namn till Stig Hellerströms park. "Det skulle bidra till att lyfta området", säger Stefan Arrelid, ordförande i föreningen.

Skulpturparken borde heta Stig Hellerströms park, anser Naturskyddsföreningen. Både för att hedra den bortgångna stadsträdgårdsmästaren och för att lyfta området.

Skulpturparken borde heta Stig Hellerströms park, anser Naturskyddsföreningen. Både för att hedra den bortgångna stadsträdgårdsmästaren och för att lyfta området.

Foto: Susanna Beskow Norgren

Norrköping2021-04-08 16:35

Stig Hellerström var Norrköpings tradsträdgårdsmästare under 34 år och var bland annat upphovsman till den kända Kaktusplanteringen. Han engagerade sig mycket i stadens parker och utformade även Skulpturparken bakom konstmuseet.

– Stig Hellerström var även en viktig person i Naturskyddsföreningen och var ordförande i många år, säger Stefan Arrelid.

– Han hade stort inflytande och värnade både om stadens gröna områden och naturen utanför staden.

Stig Hellerström gick bort 2019 och nu tycker Naturskyddsföreningen att hans gärning borde uppmärksammas mer. Detta genom att låta honom ge namn åt Skulpturparken. De har nu lämnat ett förslag till kommunstyrelsens namnberedning om att ändra namnet till Stig Hellerströms park.

– Det finns en underton hos kommunen att den inte används och är okänd. Och nog kan det ligga något i det. Men samtidigt finns ett sådant syfte, att man ska kunna sätta sig där och få ro och iaktta skulpturerna, säger Arrelid.

Skulpturparken var till nyligen hotad då kommunen ville bygga ett nytt stadsarkiv på platsen. Planerna möttes av hård kritik från allmänheten och från politiskt håll gick man till slut ut med att Skulpturparken skulle bevaras

– Det var jätteviktigt för oss. Vi tycker överhuvudtaget det är viktigt att vi inte tar bort det gröna vi har, för det är svårt att återskapa sånt som man tar bort. Och den här parken har särskilda kvaliteter.

Karta: Skulpturparken
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!