Folktandvården i Ektorp läggs ned
NORRKÖPINGFolktandvårdens klinik i Ektorpsskolan läggs ned och patienterna får i stället vända sig till Skarptorpskliniken eller någon annan klinik. Det föreslås landstingsstyrelsen besluta vid sitt nästa sammanträde.
Dessa får i stället vända sig till den relativt nybyggda Skarptorpskliniken - eller till andra närbelägna kliniker om så önskas.
Enligt tandvårdsdirektör Raimo Pälvärinne, som tagit fram strategiplanen, står Folktandvården inför utmaningen att utnyttja resurser på ett effektivare sätt än i dag. Han konstaterar då att Ektorpskliniken är en mycket välfungerande enhet med full bemanning, men att den har ett stort investeringsbehov både vad gäller utrustning och ombyggnation.
I stället för att satsa pengar där förslås att patienterna förflyttas till bland annat Skarptorpskliniken. Enligt tandvårdsdirektören ska detta inte behöva innebära några större besvär för kunderna då avståndet mellan de båda enheterna inte är särskilt stort.
Landstingsstyrelsen förväntas fatta beslut i ärendet vid sitt nästa sammanträde.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!