Flygande skolstart
Gräddtårtor och saft, musikunderhållning och fotografering av alla elever från en mini-helikopter!Det blev verkligen en ovanlig start på höstterminen för de över 400 eleverna på Vilbergsskolan igår, men så var det ingen vanlig skolstart:- Skolan har 30-årsjubileum i år och det ville vi givetvis celebrera lite extra direkt så här i skolstarten, sa läraren Anneli Morath som tillsammans med Caroline Filipsson höll i jubileumstrådarna.
Igår firade Vilbergsskolan sitt 30-årsjubileum och bland annat bjöds eleverna på underhållning av gruppen Tjingeling som här fått eleverna rejält med på noterna i sin show.
Foto:
- Det fungerade bra rent tekniskt, men tyvärr stod barnen lite för tätt för att de olika bokstäverna skulle synas riktigt bra, summerade Torbjörn Carlsson som tillsammans med sonen Stefan från firman Airfoto Service, ombesörjde den annorlunda bildtagningen.
Därefter fick halva elevstyrkan bänka sig i gymnastiksalen för att underhållas av tjejduon Tjingeling från Linköping, som fick alla att klappa händer och tjoa, medan andra halvan av eleverna fick gotta sig åt tårta och saft, för att sedan skifta aktiviteter.
<B>+ Är Vilbergsskolan lika gammal som Vilbergens Centrum?</B>
- Nej, säger Anneli Morath. Vilbergsskolan byggdes ju 1974, men jag tror att centrat färdigställdes ett par år tidigare och själva bostadshusen började byggas i slutet av 1960-talet.
- Men jag vill påstå att vi har en fin skola, trots att den nu är 30 år. Det beror på att skolan renoverades år 2001 och sedan dess är i bra skick.