Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fler ska in i förskolan – "Vi kommer att ha kapacitet"

Samtidigt som barngrupperna är stora och förskolor ska läggas ner har kommunen påbörjat det uppsökande arbetet som det blir lag på från 1 juli. Alla föräldrar med barn mellan tre och fem år ska informeras och erbjudas plats i förskolan.

Ingrid Cassel ser ingen anledning till oro för större barngrupper när förskolor läggs ner. "Vi anpassar förskolan efter var barnen finns".

Ingrid Cassel ser ingen anledning till oro för större barngrupper när förskolor läggs ner. "Vi anpassar förskolan efter var barnen finns".

Foto: Pär Andersson

Norrköping2023-06-15 08:00

Ingrid Cassel, ordförande i utbildningsnämnden, har inte tagit del av statistiken från Sveriges Lärare men vet att medeltalet i barngrupperna har ökat mellan 2021 och 2022. 

– Enligt vår kvalitetsrapport så låg man i genomsnitt på 13 barn 2022 på yngrebarnsavdelningarna, och på äldrebarnsavdelningar så var det i genomsnitt 18 barn. Då ska man komma ihåg att man måste titta på barngruppens sammansättning och om det är heltidsbarn eller deltidsbarn. Man behöver bryta ner och titta plats för plats.

Kommunen har nyligen påbörjat det uppsökande arbetet som det blir lag på från 1 juli. Kommunerna blir då skyldiga att arbeta aktivt för att nå barn mellan tre och fem år som inte går i förskolan. Syftet är bland annat att gynna språkutvecklingen.

– Det är ett digert arbete och jag tror det är runt 200 barn som vi ska söka upp.

Har ni kapacitet att ta emot de barn som eventuellt vill börja?

– Vi kommer att ordna så att vi har kapacitet att ta emot de barnen. Det är vår uppgift, säger Cassel.

Samtidigt är det beslutat att fem förskolor ska läggas ner och hos fackförbundet Sveriges Lärare finns en oro att det ytterligare ska öka trycket på barngrupperna.

Förstår du oron inför att det ska läggas ner förskolor?

– Jag skulle säga att vi anpassar förskolan efter var barnen finns. 

– Det är en ständig utveckling för att se till att vi har platser i de områden där det behövs.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!