Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fler inblandade i gängbråket

Under gårdagen beslutade kammaråklagare Lars Folkunger att en av de män som suttit anhållen misstänkt för inblandning i vapenhärvan mellan kriminella gäng skulle släppas.

Norrköping2007-08-15 06:00
- Mannen är dock fortfarande skäligen misstänkt för grovt vapenbrott, men det fanns inte tillräckliga skäl för att begära den 21-åriga mannen häktad, säger Lars Folkunger.
Däremot fanns det tillräckliga skäl för att begära den anhållne 28-årige mannen häktad.
- Han är misstänkt för grovt vapenbrott, olaga hot och tillgreppsbrott, säger Lars Folkunger.
Tillgreppsbrott kan exempelvis handla om stöld av bil, motorcykel eller häleri.
Sammanlagt sitter tre män häktade. Samtidigt som flera personer har släppts, även om misstankarna kvarstår, har misstankarna stärkts mot andra personer.
- Det här är en mycket omfattande utredning som just nu innefattar mellan 30 och 40 personer, men som ständigt växer, säger Lars Folkunger.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om