Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fiskare såg avloppsvatten gå direkt ut i Strömmen

- Plötsligt började det rent ut sagt lukta skit, när jag stod och fiskade lax vid Strömmen, nära Saltängsbron i helgen.
- När jag tittade ner i vattnet, kom det ut toapapper, bindor och allt möjligt, säger Linköpingsbon Lennart Karlsson.

- Här vid Hamnbron har vi ett av de dagvattenutsläpp i Strömmen, som i nödlägen vid högt vattenflöde, även kan få med sig avloppsvatten ut i Strömmen, konstaterar Maria Rothman, enhetschef för Norrköping Vatten AB.
Foto: Andreas Skogh (011-200 400)
redaktion@folkbladet.se

- Här vid Hamnbron har vi ett av de dagvattenutsläpp i Strömmen, som i nödlägen vid högt vattenflöde, även kan få med sig avloppsvatten ut i Strömmen, konstaterar Maria Rothman, enhetschef för Norrköping Vatten AB. Foto: Andreas Skogh (011-200 400) redaktion@folkbladet.se

Foto:

NORRKÖPING2005-10-25 06:00
Enligt Maria Rothman, enhetschef på Norrköping Vatten, är det här dock något som man måste räkna med även i framtiden:
- Det som hände vid Saltängsbron var att avloppsvatten kom ut i dagvattenledningen, som rinner ut direkt i Strömmen och det här sker bara vid extremt höga vattenflöden, som i helgen när det regnade mycket.
- I såna lägen har vi tyvärr avloppsledningar som inte klarar av, att ta emot allt regn- och avloppsvatten som rinner i vårt ledningsnät och som nödåtgärd rinner därför en del av detta ut i Strömmen vid såna tillfällen.
- Men då är avloppsvattnet rejält uppblandat med allt regnvattnet och alltså inte så koncentrerat längre.

<B>+ Men kan ni inte åtgärda detta?</B>
- Jo, men det handlar om gamla synder från förr när man byggde avloppsledningar i centrala Norrköping och att bygga om dem helt kostar mycket stora pengar och skulle då drabba alla via högre vattenavgifter.
- Skulle vi i dagsläget inte låta avloppsvattnet rinna ut i dagvattenledningen vid höga vattenflöden, skulle avloppsvattnet istället komma upp i folks källare och det vore nog inte att föredra.

<B>+ Hur ser det ut vid Hamnbron, där många också kritiserat avloppsutsläpp rakt ut i Strömmen?</B>
- Ja, och där har problemet varit större, för där har det kommit ut avloppsvatten även vid torrt väder och låga vattenflöden. Men för bara ett par veckor sedan hittade vi en stor fastighet i centrala Norrköping, vars avloppsvatten var felkopplat och rann rakt ut i Strömmen. Detta har vi nu åtgärdat och jag hoppas att problemet därmed är borta vid Hamnbron.

<B>+ Även vid höga vattenflöden?</B>
- Ja, vid utloppet i Hamnbron ska det aldrig kunna komma något avloppsvatten om det inte är några fastigheter som är felkopplade.

<B>+ Och hur är det med problemen med avlopp- och även oljeutsläpp i Strömmen vid Himmelstalund nedanför gamla Arla?</B>
- Dom problemen tror jag är borta idag. Vi har kommit på en hel del felkopplade gamla avloppsledningar som vi åtgärdat, bland annat vid Karlshov och Snippen. Vi har inte sett att det kommit ut något otillåtet själva heller inte fått några nya klagomål på länge.
- Jag kan nämna att vi varje kvartal lämnar rapporter till kommunens miljö- och hälsoskyddskontor och länsstyrelsen om eventuella nödutsläpp, så vi följer hela tiden upp vad som händer och försöker åtgärda felen så gott vi kan, både på kort och lång sikt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om