Fickstölder och stöld ur väskor har ökat
NORRKÖPINGAntalet fickstölder och stölder ur väskor har ökat i Norrköping under sensommaren. De flesta stölderna sker inne i varuhusen i city och i köpcentren vid Ingelsta.
- En man eller kvinna ber någon äldre om hjälp att läsa t ex en prisuppgift, säger Conny Dahl, chef för stöldroteln.
Under tiden som den hjälpsamma är upptagen plockar den andra tjuven plånboken ur handväskan.
Det finns anledning att vara vaksam, säger Conny Dahl. Han ser gärna att man rapporterar försök till stöld också, eftersom iakttagelserna kan hjälpa till med att lösa liknande fullbordade stölder. Till viss del har polisen hjälp av kameraövervakning i varuhusen.
Två personer som sysslar med den här sortens stölder har gripits, men det kan finnas fler. De gripna är en 15-årig pojke som dömts för en del av stölderna samt en etablerad missbrukare.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!