Det var alltså inte bara i Norrköping som det firades, utan världen över. Så har det judiska folket firat sedan minst 2 500 år, Den gamla seden har nu åter tagits upp i Norrköpings synagoga.
Hit reser man från andra orter. Enligt ordföranden Peter Freudenthal kan den mosaiska församlingen också glädja sig åt en viss föryngring, efter att för några år sedan ha sett ut att falla för åldersstrecket.
Avlägsen platsCelebra gäster hade man denna dag i form av israeliske ambassadören Isaac Bachman och Stockholmsrabbinen Morton Narrowe. Ambassadören kom till Sverige i fjol, rabbinen för snart 50 år sedan.
Bachman uttryckte sin glädje över att få komma till Norrköping, och över att här finns "folk som ni, som står oss nära".
Läs mer i måndagens Folkbladet.