Farsartad kväll i skärgården
ARKÖSUNDHimlen klarnade och solen log ikapp med publiken igår, när det var premiär för farsen Hemvärn och påssjuka i Arkösund.- Det är en typisk fars med bland annat en buse, en piga, spring i dörrar och en kärlekshistoria. Den är klart rolig, säger Tommy Falkeholm, från Arkösunds friluftsteater.
En riktig fars innehåller kärlek - det gör förstås också Hemvärn och påssjuka, sommarens folklustspel i Arkösund. Mjölkpigan Emma, spelad av Anette Herrgårdh, trånar efter de stiliga militärerna som kommer till gården, bland andra furir Malmberg (Lasse Lundin). FOTO: NICLAS SANDBERG
Foto:
Det är tredje året som Arkösunds friluftsteater sätter upp ett folklustspel. Idén till det hela fick Anette Herrgårdh.
- Jag tyckte att vi skulle göra en teater för barn, men sedan frågade vi oss om vi inte borde göra något för vuxna istället, säger hon.
Det blev en sommarfars och massor med program trycktes upp och delades ut på båtmässan i Stockholm.
- Jag höll på att svimma när jag gjorde entré på scenen och såg att det var helt fullsatt, berättar Tommy Falkeholm.
Även förra sommaren blev det publiksuccé med sammanlagt 5000 åskådare under fem föreställningar.
- Det kom till och med bussar från Vimmerby, berättar Tommy.
<b>Envis bondlurk</b>
Årets pjäs är skriven av Nils Bie Persson och handlar om en envis bondlurk med smak för svarta börsaffärer som vill förhindra att en militärförläggning hamnar på hans tomt.
Därför tutar han i militären att de har påssjuka på gården. Dessutom är det en kärlekshistoria invävd och en hel del spring i dörrar.
- Den är från 40-talet någon gång. Jag läste igenom nästan femtio pjäser, men få funkar här. Det fick inte vara några scenbyten. Men framför allt är den riktigt rolig, säger Tommy Falkeholm.
<b>Lika stora roller</b>
- Den här pjäsen är bra för att den innehåller flera roller som är ungefär lika stora och lika roliga att spela, säger Anette Herrgårdh.
Ensemblen är densamma nu som när det hela drog igång.
- Det är så roligt med gemenskapen och att stå inför publik och känna gensvar från den, säger Britta Lundin.